Müzik Türleri

Tekno Müzik

24 Aralık 2018

Tekno müzik, elektro müzik olarak da anılmaktadır. Bu yazımda bu müzik türü hakkında kısaca bilgi vereceğim ve yazının sonuna son yılların sevilerek dinlenilen Tekno tarzında müziklerden hazırladığım bir Spotify Çalma Listesi vereceğim.

Tekno Müzik Partisi
Tekno Müzik Partisi

Tekno Müzik

Tribal etkisi yüksek, davul ve basın ağırlıkla kullanıldığı bir türdür. İngiltere’ de 1988 yazında patlayan Acid House’ dan sonra, geniş dinleyici kitlesi daha sert temalar istemiştir. Tam olarak bu sıralarda ortaya çıkması Techno Müzik tarzı için büyük bir fırsat olmuştur. Acid House’ a göre daha agresif, daha hızlı bpm’ lere sahip olması, arayış içerisinde olan dinleyici kitlesi için çok iyi bir seçenek olmuştur.

Tekno Müzik, günümüzde en hızlı gelişen müzik türlerinden biridir. Bu tarzın en bilindik isimleri ise Benny Benassi, Heatbeat, The Chemical Brothers ve Prodigy olmuştur.

Detroit Tekno

4/4′ lük vuruş ve ritimleri tercih eden Tekno tarzının temel kolu olarak adlandırabileceğimiz bir dal. Bu dalın öncüleri ise Derrick May, Kenny Lark’ in ve Juan Atkins dir.

Juan Atkins

Intelligent Tekno

Agresif ve bir o kadar da sıra dışı motifler, ritimler içeren, çalarken dans edilemeyen fakat yüksek uyumsallık ve dahiyane yaklaşımıyla da dikkat çeken bir daldır. Bu dalın temsilcisine ise Beaumont Hannant diyebiliriz.

Genel olarak bakarsak;

Bu müzik türünde bir çok alt dal ve pek çok usta sanatçıyı görebiliriz. Bu tür ile ilgili hazırladığım Spotify Çalma Listesini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca bu dal hakkında bildiğiniz ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın