Nasıl Yapılır

El yazınızı bilgisayarda kullanın

14 Eylül 2018
Biliyorum, el yazınızı bilgisayarda kullanmak çok zor gözüküyor. Fakat yeni keşfettiğim bir site sayesinde son derece basit bir şekilde kendi el yazımı bilgisayar fontuna çevirdim. Klavyeyi kullanarak bilgisayar ekranında kendi el yazımla bir şeyler yazmak tuhaf hissettiriyor. Tabii bir de el yazınız benim ki  gibi kötüyse çok da keyif verici olmuyor. El yazınızı bilgisayarda  OTF veya TTF, formatına çevirerek kullanmanız için yapmamız gerekenler son derece basit, fakat bunu yapabilmemiz için bir kaç malzemeye ihtiyacımız var. İhtiyacımız olan malzemeler;
 • İnternet erişimi olan bir Bilgisayar.
 • Yazıcı
 • Tarayıcı (Tarayıcınız yoksa akıllı telefonunuza TinyScanner ve benzeri uygulamaları kullanarak tarama işlemi yapabilirsiniz.)
 • Kalem (Siyah ve keçe ve orta kalınlıkta uçlu olması öneriliyor. CD kalemi kullan kullanabilirsiniz.
Yazıcı ve tarayıcının Siyah-Beyaz olması yeterli. Aşağıdaki başlıklara tıklayarak aşama aşama işlemlerin nasıl yapılacağını takip ediniz.
Siteye girelim ve Kayıt Olalım!

1. Siteye girelim ve kayıt olalım.

İlk olarak butona tıklayarak siteye gidiyoruz. Hadi Gidelim! Siteye girdikten sonra üst köşede bulunan “Log In” butonuna tıklıyoruz ve “Don’t have an account yet? Register for free.” kısmına tıklıyoruz ve Kayıt formunu doldurarak ücretsiz şekilde kayıt oluyoruz. Daha sonra kayıt olurken kullandığımız ePosta hesabımızdan gelen doğrulama bağlantısını kullanarak üyeliğimizi doğruluyoruz.
Siteye giriş ve kayıt ekranı
Şablonumuzu oluşturalım!

2. Şablonumuzu oluşturalım.

 • E-Posta hesabımızı doğruladıktan sonra gelen sayfada “START APP” butonuna tıklayalım.
 • Açılan sayfadan “Create Template” yazısına tıklayalım.
 • Gelen sayfada arama kısmına “Turkish” yazalım ve gelen Turkish seçeneğini seçelim ve Türkçe karakterlerimizin olduğu şablonumuzu oluşturalım.
  Şablon oluşturma
Eksik karakterleri ekleyelim!

3. Eksik karakterleri ekleyelim.

Kendi yazımızla yazmak istediğimiz ve listede olmayan diğer eksik karakterleri ekleyerek şablonumuzu düzenleyelim.
 • Harflerimizin arasına yeni karakterler eklemek için “Arbitrary characters” butonuna basalım.
 • “Type or copy and paste new characters” kısmından eklemek istediğimiz karakterlerimizi aralarında bir boşluk bırakarak yazıyoruz ve “ADD” butonuna tıklıyoruz.
Ücretsiz hesaplarımız ile sadece 75 karakter ekleyebiliriz. Daha fazla karakter eklemek için premium üyeliğe geçmeniz gerekiyor.
Karakter ekleme
Şablonu İndirelim!

4. Şablonu indirelim.

Boş şablon
Karakterlerimizi ekledikten sonra artık şablonumuzu indirmemiz gerekiyor. Şablonumuzu indirmek için “Download Template” butonuna basalım daha sonra gelen ekrandan “Characters as background” butonuna tıklayalım. Gelen ekrandan ise Download your template sablonumuzunismi.pdf kısmına tıklayarak şablonumuzu indirelim.
İndir ve yazdır
Şablonumuzu yazdıralım ve harflerimizi dolduralım.

5. Şablonumuzu yazdıralım ve harflerimizi dolduralım.

Şablonumuzu yazdırdıktan sonra el yazımız ile şablonumuz üzerinde her karakter için ayrılmış karelerin içerisini kendi el yazımız ile dolduralım. Referans olarak açık gri yazılı karakterleri alıyoruz ve bilgisayarda daha düzgün gözükmesi için bu referans çizgilerine dikkat ederek dolduruyoruz.

Şablonumuzu Tarayalım!

6. Şablonumuzu tarayalım.

Çıkarttığımız şablonumuzu güzelce doldurduk ve artık dijital ortama aktarma sırası geldi. Tarayıcımız yardımıyla çıkartıp doldurduğumuz şablonumuzu, tarayalım ve pdf formatında kaydedelim. Site aynı zamanda .jpg ve .png formatında da dosya kabul ediyor. Tarayıcınız yok ise akıllı telefonunuz ile Tiny Scanner ve türevi bir yazılımla tarayabilirsiniz.
Şablonumuzu yükleyelim Fontumuzu indirelim!

7. Siteye şablonumuzu yükleyelim ve fontumuzu indirelim.

 • Tekrar siteye dönüyoruz ve sitede “My Fonts” butonuna tıklıyoruz.
 • “Upload template” diyoruz ve dosya seç diyerek taradığımız şablonumuzu seçip Upload Template butonuna basıyoruz.
 • Yükleme işlemi bittikten sonra gelen erkanda “ADD CHARACTERS TO YOUR FONT” diyerek harflerimizi ekliyoruz.
 • Harflerimizi ekledikten sonra “Build Font” butonuna tıklıyoruz. Fontumuza isim verdikten sonra “BUILD” butonuna tıklıyoruz.
 • Gelen ekranda Font Files başlığı altından .TTF ve .OTF formatında fontlarımızı indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz.
Evet gördüğünüz gibi kendi el yazımızı bilgisayarda kullanabileceğimiz bir font haline getirdik. Bundan sonra hazırlayacağımız tasarımlarda ve yazılarda kendi el yazımızı keyifle kullanabiliriz. Kendi el yazınızı bilgisayarda kullanamıyorsanız, yaparken sorun yaşıyorsanız yorum kısmını kullanarak yardım isteyebilirsiniz.  

Bir Cevap Yazın